Reykjavík, Island

Harpa je už v současné době považovaná za jeden ze stavebních symbolů hlavního města Islandu a najdeme ji nedaleko reykjavického přístavu u Atlantického oceánu. Jedná se o první účelově postavenou koncertní halu na Islandu, její technická i umělecká podoba proto byla konzultována s mezinárodními umělci a poradci. Dnes je budova sídlem Islandského symfonického orchestru a Islandské opery.

Tato koncertní síň je považována za vůbec nejlepší stavbu určenou k těmto účelům v celé severní Evropě. Dokonce byla poctěna i mnoha oceněními, a to nejen pro svůj jedinečný architektonický vzhled. V roce 2011 byla Harpa vybrána jako jedna z nejlepších koncertních síní nového milénia a o dva roky později dostala nejprestižnější architektonickou cenu  Mies van der Rohe Awards 2013.

Harpa byla navržena dánskou stavební firmou Henning Larsen Architects ve spolupráci s dánsko-islandským umělcem Olafurem Eliassonem. Kostra stavby je tvořena ocelovou konstrukcí, která je pokryta geometricky tvarovanými skleněnými panely různých barev. Design budovy má reflektovat charakteristické rysy islandské přírody, včetně typických barev a světelných podmínek.

Základní kámen Harpy byl položen 12. ledna 2007. Už o rok později však byla dostavba ohrožena nedostatkem finančních prostředků a veškeré zbývající náklady na sebe nakonec převzala islandská vláda. Ta dostavbu koncertní haly zastřešila zejména proto, že se po mnoha letech jednalo o velký stavební projekt na ostrově a jeho dokončení bylo víceméně otázkou národní hrdosti. Inaugurační koncert byl v Harpě uspořádán 4. května 2011 a od té doby ji navštívilo již více než 5 milionů návštěvníků.