Štětín, Polsko

Štětínská filharmonie byla otevřena 5. září 2014 a již od otevření je sídlem místního symfonického orchestru. Ihned se stala ikonou tohoto sedmého největšího polského města. Moderní fasáda, která je někdy průsvitná a jindy celá září, je v kontrastu s historickou zástavbou, celkově však do ní organicky zapadá a navazuje na její rytmus a členění.

Moderní koncertní budova, která dostala přezdívku „ledovec“, je od architektonického dua Fabrizio Barozzi a Alberto Veiga. Stojí v blízkosti historického centra Štětína na místě původní koncertní síně, která byla vybombardována během druhé světové války. Velký sál, nazývaný též zlatý, nebo sluneční, pojme až 1000, menší - měsíční, určený pro komorní hudbu má kapacitu téměř 200 diváků. Nachází se zde nejen foyer s kavárnou, ale i galerie, či zázemí. Pódium pro orchestr je rovnoběžné s přední hranou a je sevřené balkónem pro sbor.

Budova je v souladu s moderními technologiemi a nabízí úsporná řešení i efektivní provoz. Přejímá pasivní systémy energetické kontroly a další atributy udržitelnosti, jako jsou například zdvojená fasáda, přirozené větrání, osvětlení pomocí LED systému s minimální spotřebou energie, mnohovrstevnatý střešní plášť optimalizující nejen akustiku, ale i tepelnou izolaci apod.

V roce 2015 získala budova prestižní evropské architektonické ocenění Mies van der Rohe Award. Cenu každé dva roky uděluje Evropská unie. Starosta přístavního města – Piotr Krzystek hodnotí ocenění stavby jako historický okamžik a velkou poctu pro město i celé Polsko. Budova této filharmonie je první stavbou v nových členských zemích EU, která se probojovala do finále a cenu získala.