Hamburk, Německo

V jednom z nejrušnějších přístavů Evropy na střeše starého skladiště vyrostla osmnáctipatrová budova Elbphilharmonie. Jedná se o poměrně radikální koncepci s nejdelším obloukovým eskalátorem na světě. Myšlenka postavit koncertní sál ve staré loděnici vznikla v roce 2001. Samotná stavba začala v roce 2007 a byla dokončena o deset let později. Slavnostní otevření proběhlo 10. ledna 2017. Architektům se podařilo unikátně propojit starou stavbu s novou, moderní přístavbou, jejíž blýskající se skleněná fasáda vybíhá do špiček jako hřebeny mořských vln.

Velký koncertní sál má kapacitu 2 100 míst, malý 550 míst. V budově je umístěno nejen toto hudební centrum, ale také byty či hotel a další prostory pro veřejnost. Ve staré části budovy se nachází několikapatrové parkoviště.

V sále je vynikající akustika a dokonalá zvuková izolace od okolního prostředí i ruchu lodí. Zvukotěsnosti, kterou měl spolu s celou akustikou na starost Yasuhisa Toyota z Nagata Acoustics, je docíleno tím, že nepostavili jeden koncertní sál, ale hned dva. Jeden uvnitř druhého – díky čemuž dokonale izolovali vnitřní sál od vnějších zvuků. Velký sál Elbphilharmonie patří k jednomu z nejlepších sálů současnosti. Yasuhisa Toyota se podílí i na projektu ostravského koncertního sálu.

Budova se ihned po otevření stala dominantou města, které ji také financovalo. Vedení města hodnotí stavbu jako ikonu pro posílení Hamburku jako města hudby. Efektní budova dostala jednu z hlavních rolí v hamburské reklamní kampani. 110 metrů vysoká budova se stala jedním z největších turistických lákadel této přímořské metropole a nezaměnitelnou částí hamburského panoramatu. V současné době se v Hamburku uvažuje o výstavbě dalších koncertních sálů s mnohokrát vyšší kapacitou posluchačů.