Katovice, Polsko

Třísettisícové město Katovice v Polsku se od 1. října roku 2014 pyšní ojedinělým prostorem pro hudební produkce. Projekt sídla Polského národního rozhlasového orchestru vytvořilo Konior Studio architekta Tomasze Koniora, akustiku sálu měla na starost firma Nagata Acoustics. Budova disponuje velkorysým zázemím, vynikající akustikou a kromě dvou sálů je zde i špičkové nahrávací studio. Podle mnohých odborníků je sál řazen mezi nejmodernější koncertní sály v Evropě.

Katovice rok po otevření sálu získaly titul Kreativní město hudby UNESCO. "Dlouho jsme byli přesvědčeni, že Katovice jsou městem hudby. Titul udělovaný UNESCO potvrzuje, že jsme měli pravdu. Pro nás je to důkaz toho, že strategie zaměřená na investice do kultury je úspěšná. Katovice vstupují do prestižního klubu měst známých svým hudebním životem. To je důvod, proč jsou obyvatelé pyšní a jsou velmi spokojeni,“ řekl Marcin Krupa, starosta Katovic. Síť kreativních měst UNESCO (Creative Cities Network) byla vytvořená v roce 2004, aby propagovala ekonomický, sociální a kulturní rozvoj měst, a to na základě kreativity a udržitelného rozvoje. Do této sítě patří cca 120 měst z celého světa, které společně sdílejí osvědčené zkušenosti v oblasti kulturního rozvoje.

Ředitelka NOSPR Katovice Joanna Wnuk-Nazarowa hodnotí nový sál i v návaznosti na zvýšený zájem publika: „My tady máme spoustu milovníků hudby a publikum s vytříbeným vkusem. A kromě toho je to také kousek do Krakova, takže k nám konečně začali jezdit lidé z Krakova, dříve když jsme měli škaredý sál a špatnou akustiku, je to ani nenapadlo. A je to jen 80 km po kvalitní dálnici, takže se to dá zvládnout klidně za 50 minut. Teď si lidé z Krakova u nás kupují dokonce předplatné. To je právě kouzlo těch hezkých koncertních sálů, architektonicky zajímavých, se skvělou akustikou.“ Obecně došlo ke skokovému nárůstu obecenstva. O některé filharmonické koncerty je tak velký zájem, že je musejí opakovat ve dvou po sobě jdoucích dnech.